Doğal Doğum

Doğal Doğum

Günümüzde her dört gebeden sedece bir tanesi normal doğum yapma eğiliminde olup bu dörtte birlik orandaki normal doğum eğiliminde olan gebelerin nerede ise yarısı travay sürecinin henüz başlarında sezaryen isteğinde bulunmaktadırlar. Bunu açacak olursak eğer, kök nedeninde günümüzde birçok konuda olduğu gibi doğadan ve doğaldan uzaklaşmak ve bilinçaltımıza yerleşmiş korkulardır.

Günümüz ‘modern hayatında’ ne yazık ki gebelik sanki bir hastalık olarak algılanmakta ,gebeler hasta muamelesi görmektedirler .Gebe kaldığını öğrenen tüm anne adayları ilk gün itibari ile bu konsantrasyonda gebelik sürecini yaşamakta gebelik  sürecinin en önemli gündemini de normal doğum mu sezaryen mı sorusu oluşturmaktadır. Oysa ki doğum denilince ilk ve tek akla gelen eylem normal doğum eylemi olmalıdır, tıpkı evimizden dışarı çıkarken direk kapıya yönlenmemiz sadece acil ve hayati durumlarda yangın merdiveni çıkışını kullanmayı tercih edeceğimiz gibi.Bugün evinizden çıkarken sokak kapısından mı yoksa yangın merdiveninden mi çıkayım ? diye düşüneniniz oldu mu😊.

İnsan kendisini nelerin beklediğini bilmediği her süreçten korkar,tabiki hormonları ve geçirdiği süreç nedeni ile gebelerde. Bu nedenle kendiniz ve bebeğiniz için yapacağınız en iyi hazırlık aldığınız doğuma hazırlık eğitimi olacaktır.

Doğum insanlığın var oluşu ile başlar M.Ö 5000 li yıllarda resimlerde çömelmiş ıkınan kadınlara ve onlara yardım eden ebeleri temsil eden resimlere rastlanır. Ebelik tarihin en eski mesleklerinden biridir. Ebe demek gebeye ve ailesine gebeliği süreci boyunca ,doğum eylemi anında ,doğum ve doğum sonrası ilk bir yıllık süreçte gerekli bakım ve danılşmanlığı sağlamak ,normal doğumları kendi sorumluluğunda yaptırabilmek ,yenidoğan bakımı ve aile palanlaması danışmanlığı yapmak üzere yeterli eğitim ve beceride olan kişi demektir.

Yukarıda ki tanıma bakıldığında normal doğum ve normal doğum bilincini aşılamaya en yetkin kişinin ebeler olduğu görülmektedir.Günümüzde sezaryen oranlarının artmasının nedenlerinden birinide ebelerin gebelerden uzak çalışıyor olmasınıda söyleyebiliriz .Her gebenin bir ebesi olmalı.

NORMAL DOĞUMDA GEREKLİ KOŞULLAR

Normal doğum eyleminin anne ve bebeğin konforunu en yüksek seviyede tutarak gerçekleştirebilmek için bazı koşulların mutlaka sağlanması gerekmektedir. Bunların bazıları aile tarafından sağlanırken bazıları da sağlık kuruluşu tarafından sunulabilinir.

EĞİTİM

Konforlu ve sağlıklı bir doğum eylemi gerçekleştirebilmek için anne babanın doğum eylemi öncesi süreçle ilgili detaylı bilgilendirilmesi ve eğitimi çok önemlidir .Aile,doktor,ebe ve doğuma katılacak personel ortak bir poztif dil kullanmalıdır. Eğitimlerde doğumun aşamaları,bu aşamalarda anne ve eylem boyunca anneye eşlik edicek olanlara düşen görevler,nefes çalışmaları,bedensel hazırlıklar ,nefes ve gevşeme egzersizleri ve ilaç dışı ağrı kesici teknikler anlatılmalıdır.

GÜVEN

Güven doğumun en önemli duygusudur. Annenin kendini güvende hissettiği bir ortamda ve ekiple doğum eylemini gerçekleştirmesi süreci kolaylaştırır. Annenin mükemmel bir uyum içerisinde çalışan bedenine ve bebeğine güvenmeside çok önemlidir.

MAHREMİYET

Doğum eylemi için gelen gebe her gebede olması gerektiği gibi mahremiyeti açısından kendini güvende hissetmelidir. Mahremiyeti açısından tedirgin olan gebenin odaklanması bozulur buda doğum eyleminin gidişatını negatif yönde etkiler .Mahremiyet doğum anında çok önemlidir.

HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜ

Doğum eylemi için hastanede olan gebeyi bir takım işlemler için uzun süreli yatakta tutmak ve kalkmasına izin vermemek süreci oldukça sıkıcı bir hale getirdiği gibi doğum eyleminin gerçekleme süresini de uzatır. Hareket açısından gebenin özgür bırakılması bebeğin inişini kolaylaştırır. Böylece yer çekiminin avantajları kullanılır ,bebeğin oksijenlenmesi daha iyi olur. Hareket özgürlüğü sayesinde anne sancılı süreçte rahat edeceği pozisyonları kendi içgüdüleri ile bulur.

ZAMANA SAYGI

Her doğum kendine özeldir. Her doğumun süresi birbirinden farklıdır doğum eylemi başladıktan bebeğin anneden ayrılması sürecine kadar geçen zamana saygı duymak ve sevgiyle kabullenmek gerekir.

DUYGUSAL VE FİZİKSEL DESTEK

Aslında doğumun en önemli faktörü budur. Doğum eylemi boyunca fiziksel ve duygusal destek her gebenin hakkıdır. Bu desteğe öncelikle güvenli, mahrem ve saygılı bir ortam yaratmakla başlanılmalıdır .Doğumda zolandığı anlarda anneye birçok ilaç dışı rahatlatıcı teknikle yardımcı olunabilinir. bunlardan bazıları pozisyon değişiklikleri, nefes çalışmaları ,masajlar,imgeleme teknikleri ,gevşeme teknikleri,  sıcak soğuk komprexler,plates topu ile yapılan egzersizler ,aktif dinlenme pozisyonları ,duş ve suyun  rahatlatıcı etkileri sayılabilinir.

AROMATİK YAĞLAR

Bazı aromatik yağların sedatif etkisi ve rahatlatma özelliği sancılar sırasında olumlu etkiler yaratabilmektedir.Ben doğumlarda portakal,lavanta gibi yağları kullanmayı tercih ediyor ve anne üzeründeki olumlu etkilerini gözlemliyorum.

ORTAMIN ISI,IŞIK VE DÜZENİ

Doğum eylemi gerçekleştirilecek odanın aydınlatmasının rahatsız edici yükseklikte olmaması önemlidir.Anne adayları bu sancılı süreçte dış uyaranlardan olumsuz etkilenmektedirler.Doğum eyleminin gerçekleşeceği odanın konforu ve düzeninin eylemin gerçekleşmesi ve annenin kendini rahat hissetmesi konusunda çok önemli rolü vardır.

PLATES TOPU

Eylemin ağrılı sürecinde plates topu üzerinde yapılacak olan gebelere özel pasif egzersizlerin doğum eyleminin ilerlemesindeki etkisi oldukça önemlidir.

SU HAVUZU

Su havuzu  doğum eylemin belirli bir aşamasından sonra vücut ısısına ayarlanmış su havuzunun içinde ağrılı dönemi geçirmenin suyun ve ısının rahatlatıcı etkisi ile eylemin ağrılı kısmı ile başedmede olumlu etkisi büyüktür.

Kendinize.bedeninize ve bebeğinize güvenin.Her anını keyifle hatırlayacağınız  bir doğum hikayesi yaşamanız dileğiyle

About The Author

Leave Comment