Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

Sağlıklı her gebelikte  ,gebeliğin 38. Haftası ile birlikte 42. Haftaya kadar her hangi bir gün herhangi bir saatte doğumun kendiliğinden başlaması beklenilir. Doğum eyleminin başladığını gösteren belirtiler ;

Nişan Gelmesi

Nişan, rahim ağzınızda gebeliğiniz boyunca oluşan yoğun kıvamlı, balgamsı , sümüksü yapıda gebeliğiniz boyunca aynı zamanda bebeğinizi dış etkenlerden koruyan bir yapıdır. Nişan diye adlandırılan bu yapı rahminiz artık doğum eyleminin başlamasına hazır olduğunda dışarı atılacaktır .Siz bunu tariflendiği  şekilde yoğun kıvamlı ve her zaman olmamakla birlikte çoğu zaman hafif kanlı olarak gözlemleyeceksiniz. Nişan gelmesi acil hastaneye gitmenizi gerektiren bir durum olmamakla birlikte hekiminizin veya ebenizin bilgisi olmasını gerektiren bir belirtidir. Nişan gelmesinin ardından birkaç saat içerisinde doğumun başlayabileceği gibi bazen nişan gelişi sonrası doğumun başlaması günler alabilir.

Sularınızın gelmesi

Bebekler anne karnında amnıon sıvısı denilen sıvı içerisinde doğacakları güne kadar güvenle gelişirler. Doğum eyleminin başladığının göstergelerinden biri olan su gelişi anne babaları diğer belirtilere göre biraz daha telaşlandırır.(bebeğim içerde susuz kalınca şimdi ne olcak v.b) Sularınızın geldiğini hissettiğinizde endişeye kapılmadan yapı olarak idrara benzeyen ,miktar olarak yoğun ve birden geldiğini izlemlediğiniz suyunuzun rengini kontrol edelim berrak mı ,yeşil ,kahve renkte mi, kanlı mı? Tüm bu detaylar ve suyunuzun tam olarak saat kaçta geldiğinin bilgisi sizin için önemli, doğumu eyleminizin gerçekleşeceği sağlık kuruluşuna ulaştığınızda hekiminize ve ebenize bu bilgileri iletmeniz gerekecek.

Düzenli kasılmaların başlaması

Artık eli kulağında doğumunuzun başlamasını beklediğiniz son haftalarda, bu vakte kadar günde 10 kereye kadar düzensiz olarak belki hisettiğiniz kasılmaları, düzenli olarak ve giderek sürelerinin kısalması şeklinde hissetmeniz doğum eyleminin başladığını gösteren belirtilerden biridir. Bahsi geçen bu düzende kasılmalarınızın başladığını hissettiğinizde bir süre takip edelim

  • Dinlendiğinizde veya pozisyon değiştirdiğinizde kasılmalar geçiyor mu? Doğumun başladığının belirtisi olan gerçek kasılmalarda dinlenmeniz ve pozisyonunuzu değiştirmeniz halinde bir değişim olmaz ve zaten toplamda maksimum 45 sn-1dk kadar süren kasılmalar ritmik olarak devam eder.

Yukarda bahsi geçen bu üç belirti doğum eyleminizin artık başladığını gösteren belirtilerdir. Hangi belirti ve sıra ile doğumun başlayacağını bilemiyoruz. Bu belirtilerin hangisi olur ise olsun özellikle ilk doğumlarda apar topar telaş içerisinde hastaneye koşturmanıza gerek bir durum (yoğun vajinal kanama, sularınız geldiğinde sarı ,berrak renk dışında kanlı, kahve ve yeşil rekte oluşu, bebek hareketlerini hissetmeme, şiddetli kasık karın ağrısı ve kasılma gibi durumlar harici) yoktur. Sakince hazırlanıp doğum çantanızı da yanınıza alarak doğum yapmayı planladığınız sağlık kuruluşuna büyük bir mutlulukla yola çıkma vakti sevgili anne ve babalar….

About The Author

Leave Comment